"aasta prokurör"
Kolleegid kirjeldavad Taavit kui tugevat taktikut, kes suudab järgmise käigu plaanimisel haarata ka tervikpilti.

Aasta prokurör: tegelikult saame enda tööga maailma väga palju paremaks muuta

Taavi Pern paistis 2020. aastal silma nn Savisaare kaasuses riikliku süüdistuse esindamisega õiguslikult ja tõenduslikult keerukas korruptsioonikuriteos, Eesti prokuratuuri esindamisega äärmiselt tihedat rahvusvahelist koostööd nõudvas ja pretsedenti loovas suusatajate dopinguskandaalis ning ka igapäevases ning äärmiselt tõhusas võitluses koostöös Kaitsepolitseiga mitmetes korruptsioonikriminaalasjades. Ka juhib Pern Riigiprokuratuuri süüdistusosakonda. 

Kolleegid toovad Perni puhul välja, et ta on hiilgav taktik, kes mõtleb mitte üksnes kaks-kolm sammu ette, vaid suudab haarata ka tervikpilti. Samuti on talle omane oskus kaasa haarata prokuröri väärtusi ja kõlbelisi omadusi ka töövälisesse aega ja vastupidi.

Taavi ise leiab, et juristina ei ole töötamiseks põnevamat kohta kui on prokuratuur. ,,Prokuröri töö on mitmekesine, rutiinivaba ja palju arenemisvõimalusi pakkuv. Advokaadi või kohtunikuna töötades ei saa sa juristi tööd sellise nurga alt vaadata nagu prokurörina. Prokuratuuris töötades on sul kõige suuremad võimalused n-ö pilti kokku panna selles osas, mida kohtus esitletakse,“ sõnab Taavi. Lisaks toob Taavi välja, et prokuratuuris töötades on ta saanud ka maailma laiemalt avastada, sest tihti viivad tööga seotud lähetused väga erinevatesse maailma nurkadesse, olgu tegu erinevate kohtumiste või vahetusprogrammidega, millest prokuratuur juba aastaid osa võtab.

,,Prokuröri tööd võib võrrelda liblikaefektiga – tegelikult saame me enda tööga ja pelgalt ühe menetlusega maailma väga palju paremaks muuta. Kui võtta kasvõi mõni narkokuriteo menetlus, mis on meie jaoks hästi läinud, saame me suure hulga narkootilise aine tänavatelt eemaldamisega potentsiaalselt mitu inimelu päästa,“ sõnab Taavi.

"Heda Aas"
Heda ütles, et Covid 19 tulek oli tema jaoks õnnelik aeg: tekkis aega endasse vaadata ja märgata seda, mis igapäeva virrvarris ära võib kaduda.

Aastapäeval tunnustati ka parimaid ringkonnaprokuratuuride prokuröre. Põhja ringkonnaprokuratuuri parimaks prokuröriks valiti Kelly Kruusimägi, Lääne ringkonnaprokuratuuris Rainer Amur, Viru ringkonnaprokuratuuris Olga Dorogan, ning Lõuna Ringkonnaprokuratuuris Margus Gross. 

On üks asi, kui öeldakse, et küll sa oled tubli. Hoopis teine tunne on lugeda tänukirjalt mõtteid, mille nimel oledki pingutanud.

Prokuratuuri aasta ametniku tunnustuse pälvis Lääne piirkondliku talituse juhataja Heda Aas, keda tunnustati eelkõige Pärnu uue maja valmimise heaks tehtud töö eest. Heda Ise pidas oma aastas olulisemaks pandeemiat. "Ikka ja alati keerleb minu elu inimeste ümber. Nad vaimustavad, inspireerivad, haaravad kaasa, toetavad, innustavad, kurvastavad, üllatavad, panevad nördima ja teevad vahest pisut õnnetuks. 2020 oli selles mõttes tavaline ja ka hoopis isemoodi," rääkis Heda. "Öeldakse, et ühe õnn on teise õnnetus – Covid 19 tulek ja levik oli minu jaoks õnnelik aeg. Oli aega endasse vaadata, näha ja märgata oma soove, vajadusi, unistusi, ootusi. Oli aega seada sihte ning hinnata ümber mõned väärtused. Oli aega märgata kaasteelistes omadusi, mis varem ehk silma ei paistnud või ilmsiks ei tulnud. Aeg vaadata endasse ja teistesse oli pärast mõningate raskuste ületamist kahtlemata suur õnnestumine. Pärnu maja mida me vajasime 10 aastat ja ootasime viis aastat sai lõpuks ometi valmis. Ka see oli õnnestumine. Kuigi mitte nii oluline kui eelnevalt öeldu – lihtsalt natukene logistikat, koostööd, suhtlust ja organiseerimist."

Prokuratuuri parimad 2020.

Üksnes 2020. aastal välja antud Kõva Sõna tiitli pälvis Lõuna Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Toomas Liiva, kelle kandidatuur esitati erakordselt lakooniliselt. Kolleeg Rainer Amur kirjutas esildisse üheainsa lause: “Toomase konkreetsed ütlemised ja teod võitluses joobes juhtidega on viinud prokuratuuri selles valdkonnas uuele võimsale tasandile ning tema sõnal on olnud kaalu, sest tema eestvedamisel hakati tegema vereteste, tulid erinevad programmid jne.“  

Juba omajagu kogenud tänukirjade saajat õnnestus Kõva Sõna tiitliga siiski puudutada. „On üks asi, kui sulle antakse üle paber, kuhu on lihtsalt kirjutatud „tänukiri“, või öeldakse, et küll sa oled tubli. Hoopis teine tunne on lugeda tänukirjalt mõtteid, mille nimel oledki pingutanud. Aitäh kolleegidele toreda tunnustuse eest,"  sõnas Toomas tänukirja vaadates. 

Aasta koostööpartneri tunnustuse pälvis 2020. aastal Registrite ja Infosüsteemide Keskus, kelle töö COVID-19 kriisi ajal prokuratuurile erilahenduste ja tööd hõlbustavate lahenduste loomisel oli hindamatu väärtusega.