Koos Eesti Vabariigi esimese ajutise valitsuse liikmetega nimetati 1918. aasta 11. novembril Jaan Teemant Eesti Vabariigi esimeseks riigiprokuröriks. Seda kuupäeva peab prokuratuur oma sünnipäevaks.
Esimest korda võtsime juubeli tähistasime ühiselt kõne alla 2015. aasta üldkogul. Muidugi otsustasime pidada maha ühe korraliku peo, aga selle kõrval täita kogu juubeliaasta koostegutsemist pakkuvate ettevõtmistega: matk, rändnäitus, ajaloo jäädvustamine-tutvustamine ja kõvade kaante vahele talletamine.
Juubelikomisjon, kuhu kuulusid esindajad kõigist ringkondadest, hakkas koos käima 2016. aasta sügisel. Ideid laekus rohkesti, nii et nende seast lõpliku valiku tegemine oli paras pähkel. Osa neist muutus, osa teostus ja osa jääb ootama järgmist juubelit.
Juubeliaasta sai avalöögi 2017. aasta novembris Pärnus Kuninga tänava põhikoolis, kus aegade jooksul on õppinud paljud Eesti suurkujud, teiste seas ka Eesti esimene prokurör Jaan Teemant. Tema elu ja tööd tutvustava stendi avasid Pärnus koos prokuratuur ja advokatuur. Jaan Teemantil, mitmekülgsel riigimehel ja õigusteadlasel, oli sel sügisel 145. sünniaastapäev.
Prokuratuuri ajaloo põhjalikumaks jäädvustamiseks võtsime ühendust õigusajaloolase Toomas Anepaioga. Valmis rändnäitus „100 aastat inimeste kaitsel“, mis juubeliaastal tegi ringi peale kogu Eestile. Näitust sai vaadata Tallinnas, Narvas, Paides, Pärnus ja Tartus. Näituse kujundas loovagentuur Velvet, kes sai selle eest 2018. aasta disainiauhindade konkursil graafilise disaini kategoorias hõbemedali.
„Oma sajandat sünnipäeva tahame tähistada sellega, et näidata, kes oleme ja kust tuleme, ikka selleks, et igaüks usuks Eesti õigussüsteemi ja et need, kes kuriteo tõttu haiget on saanud, tahaksid ja julgeksid riigi poole pöörduda, sest nad tunnevad meid ning teavad, et tahame ja saame aidata,“ ütles näitust avades riigi peaprokurör Lavly Perling.
Koostöös Riigikohtuga nägi trükivalgust biograafiline leksikon „Kohtunikud, kohtu-uurijad ja prokurörid 1918–1940“. Kogumiku autor oli samuti Toomas Anepaio.
Valmis rändnäitus „100 aastat inimeste kaitsel“, mis juubeliaastal tegi ringi peale kogu Eestile
35. Eesti õigusteadlaste päevade toimkonna koosseisu kuulus Eesti Juristide Liidu, Eesti Akadeemilise Õigusteaduse Seltsi, Justiitsministeeriumi, Riigikohtu, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, Eesti Advokatuuri ja teiste kõrval ka Riigiprokuratuuri liikmeid.
Omamoodi sümboolne oli kolme Balti riigi peaprokuröride kohtumise toimumine Tallinnas.
Me kõik tähistasime oma vabariikluse ja seega ka prokuratuuride 100. sünnipäeva. Seadsime üheskoos plaane, kuidas minna vastu järgmisele sajale aastale.
Juubeli auks käivitasime ilusa nimega matkamängu „Õiguse tulega ümber Eesti“. Mäng seisnes selles, et meie allüksused, sõpruskonnad või muud grupid sooritasid mitmesuguseid retki looduslikult või kultuuriliselt põnevates kohtades. Meie head koostööpartnerid Registrite ja Infosüsteemide Keskusest meisterdasid veebirakenduse, mille abil saime oma fotosid ja muljeid töökaaslastega jagada.
Päris õiget aastapäeva 11. novembril tähistas iga ringkonnaprokuratuur n-ö oma pere ringis, oli selleks siis pidulik kohvilaud või akadeemiline loeng. Ühendavaks lüliks sai vastvalminud rinnamärgi jagamine.
Aastapäevapidu pidasime 23. novembril Tartus, Eesti Rahva Muuseumis. „Hea ja uhke tunne on. Vahel on raske, aga see mõte, et meile on antud võimalus aidata ja kaitsta inimesi, annab meile jõudu olla ise ühtaegu hooliv ja tugev,“ ütles sel puhul riigi peaprokurör Lavly Perling.
Carol Merzin
personalitalituse nõunik