Vägivallatseja valis ohvrid, kellel oli vastupanu raske osutada
Vägivallatseja valis ohvrid, kellel oli vastupanu raske osutada

1888. aasta augustist novembrini Londonis East End’i piirkonnas tegutsenud maailmakuulus sarimõrvar Rappija Jack jäigi tabamatuks. Sama näis juhtuvat ka 2017. aasta jaanuaris ja veebruaris Kohtla-Järve linnas tegutsenud sarikotijooksjaga. Politsei ja Prokuratuur võivad teha oma tööd kuitahes hästi, aga vahel sõltub tulemus ka vedamisest.

Kohtla-Järve kotijooksja tegutses peamiselt kesklinnas ja päevasel ajal. Samas oskas ta valida sobivaid kohti ja hetki, kus läheduses polnud kedagi eakale ja abitule ohvrile appi tulemas. Kuigi ükski kannatanu ei saanud raskemaid vigastusi, oli kurjategija tegudes siiski jõhkrust. Näiteks lähenes ta ühel päeval elektrilises ratastoolis naisterahvale, ajas ratastooli ümber ja võttis kannatanult tema viimased säästud ära. Kannatanu hüüdis küll appi, aga paraku ei kuulnud teda keegi. Leidus ohvreid, kes püüdsid vastupanu osutada, kuid jõud oli ebavõrdsed ja alati õnnestus kurjategijal saagiga lahkuda.

Politsei ja Prokuratuur olid kriminaalasja uurides alati kusagil lähedal, kuid samas ka kaugel. Näiteks üks kuriteoepisoodidest leidis aset lausa kriminaalasja menetlenud prokuröri maja hoovis, sel ajal kui viimane parasjagu koos uurimisgrupiga töötas välja strateegiat kurjategija tabamiseks. Plaane oli palju, kuid tulemust need ei andnud. Veebruari lõpus jõudis politsei kõrvu ühelt menetlusega mitte seotud inimeselt kuulujutt, milles mainiti ka nime, kes võib olla seotud kuritegudega. Tänu süsteemsele ja läbimõeldud lähenemisele, kuid suuresti ka õnnele, läks politseil korda vihje alusel kahtlustatavana kinni pidada 35-aastane Andrei Kozlov. Selleks ajaks oli kogutud piisavalt tõendeid, nii et juba järgmisel päeval võttis Viru Maakohus mehe Viru Ringkonnaprokuratuuri taotlusel vahi alla. Pärast seda lõppeski Kohtla-Järvel röövimiste laine.

Järgnevate kuude vältel käis väga aktiivne töö lisatõendite kogumiseks, mis fikseeriti  mahukas, ligi tuhande leheküljelises kriminaaltoimikus. 15. mail 2017 tunnistas Viru Maakohus Andrei Kozlovi kokkuleppemenetluses süüdi seitsmes röövimises ja kolmes avalikus varguses. Nende tegude eest mõisteti Andrei Kozlovile kolm aastat vangistust, millele lisandus veel kaks aastat eelmise kohtuotsusega mõistetud vangistust. Nimelt kandis Andrei Kozlov varasemat tingimisi karistust selle eest, et kasutas korduvalt füüsilist vägivalda oma elukaaslase vastu. Nüüd tuleb Andrei Kozlovil kokku vanglas viibida ligi viis aastat. See oli karm, aga õiglane karistus.

Prokuratuur ja Politsei teevad ka edaspidi kõik endast oleneva, et tagada kogukonna turvalisust ja tugevdada usaldust õigusmõistmisse.

 

Sergei Listov,

Viru RP abiprokurör