turvakaamera pilt jäätmete laadimisest
Abivalmis töötajad aitasid varastel jäätmed auto peale laadida

Puhkus Pärnu kõige viletsamas hotellis

15.01.2019 hommikul kella üheksa paiku sõitis  Ühendkuningriigi numbrimärgiga tumesinist värvi sõiduk Pärnus firma S territooriumile. Sõidukist väljus kolm neoonkollastes tööriietes ning kiivreid kandvat meest. Nad sisenesid tootmisruumidesse, kus väitsid seal olnud töölistele, et neil on firma juhtide luba metallijäätmete äraviimiseks. Töölised näitasid metallijäätmete tünnide täpse aukoha ette ja inglise keelt kõnelevad mehed tassisid jäätmed kaubikusse. Kui pisut hiljem selgus, et tegelikult ei ole keegi firma juhtidest mingit luba metallijäätmete äraviimiseks andnud, oli selge, et tegemist on vargusega. Ettevõte andis juhtunust kella 13 paiku teada ka teisele suuremale Pärnu firmale, kus tootmistegevuses tekivad samasugused jäätmed, samuti teavitati politseid. Hoiatus jäi aga pisut hiljaks, sest neoonriietes inglased suundusid juba kell 9.40 paiku Pärnu linna teise otsa, firmasse N, mille tootmises tekib samuti tinajääke.

Inglased olid üsna hästi kursis asutuse territooriumi plaani ning ka hoones olevate ruumide asukohtadega. Nii nagu eelmises kohas, suhtlesid nad territooriumil liikunud töölistega ning andsid teada, et tulid ära viima tinajääke. Kuna sellisel viisil on ka varem jääke ära viidud, ei tekkinud töötajatel kahtlust, et tegemist võib olla võõrastega, kellel tegelikult pole selleks luba. Vastupidi, töötajad aitasid isegi jääke kaubikusse tassida.

Algul veedeti aega Tallinnas, seejärel mindi puhkusele Pärnu tööstusrajoonidesse. Kuna õues oli külm, siis panid mehed selga neoonkollased joped, mis nad Eestist soodsalt, 12 eurot tükk, ostsid. Turvalisuse tagamiseks pandi pähe ka kiivrid.

Pärnu politseile laekus samal päeval info, et mitmes Pärnus firmas, kus tootmises tekib tinajääke, on neid jääke varastatud. Liikumas oli nähtud Ühendkuningriigi numbrimärkidega vanemat sinist värvi kaubikut, sees kolm tööriietes ja kiivritega meest. Vähemalt kahest firmast õnnestus bussiga liikunud tegelastel jäätmed ära varastada ehk töötajatelt välja petta. Ühel juhul see ei õnnestunud üksnes selle tõttu, et firmal lihtsalt polnud metallijääke, kuna nad olid need juba ise realiseerinud.

Kahest firmast kokku varastati 750 kg tinajäätmeid koguväärtuses 6700 eurot. Tundus, et tegemist on planeeritud  ning süsteemse tegevusega. Ei ole just tavapärane, et inglise keelt kõnelevatele inimestele on täpselt teada Pärnu linnas tegutsevad firmad, kus tootmises tekib tinajäätmeid; samuti olid kurjategijad hästi kursis asutuste hoonete ja ruumide paigutusega. Oli kahtlus, et kurjategijatele võis infot anda keegi firma oma töötajate hulgast.  

Eeluurimise käigus selguski, et üks inglane on olnud kontaktis ja suhelnud telefoni teel ühe Tallinnas elava inimesega, kes võis olla seotud metallikokkuostuga. Peagi selgus, et Pärnus kaks vargust toime pannud isikud olid üks päev varem samasuguse metallijäätmete varguse (või väljapetmise) pannud toime ka Tallinnas. Kriminaalasjad ühendati ning uurimine jätkus Pärnus. Saime teada, et pärast varguste toimepanemist Pärnus suundus kaubik kolme inglasega Riiga, kus mindi Stockholmi suunduvale laevale. Kuna selleks tuli end laevale registreerida ning broneerida kajut, selgusid kurjategijate nimed. Nüüd koostas prokurör juba vahistamistaotlused, Euroopa uurimismääruse ja Euroopa vahistamimääruse kaubiku ja varastatud tinajääkide üleandmiseks Eestile.

Kui laev Stockholmis sadamasse jõudis, peeti kaubiku juht kinni. Teised läksid laevalt maha jalgsi ning neid seetõttu kohe tabada ei õnnestunud. Varastatud tina täis kaubik toimetati tagasi Eestisse ning jäätmed tagastati firmadele, kust need pärinesid. Kuna kaubikut juhtinud inglane väitis, et ei teadnud, et tegemist on kuritegelikul teel saadud kraamiga, ja tema oli ainult autojuht, siis ei pidanud kohus tema osas  kuriteokahtlust põhjendatuks ning teda vahi alla ei võetud.

"sinine buss ja sellest leitud tinajäätmed"
Bussist leiti väärtuslik kaup, mis esmapilgul küll vargust väärt kraamina ei paista. Fotod toimikust.

Üks varastest peeti kinni Prantsusmaal, kust ta Eestile välja anti.  Kahtlustatavana selgitas ta ülekuulamisel, et olevat tulnud Eestisse lihtsalt puhkusele. Kolmekesi saabuti lennukiga, autojuht tuli aga kaubikuga Inglismaalt Tallinnasse. Algul veedeti aega Tallinnas, seejärel mindi puhkusele Pärnu tööstusrajoonidesse. Kuna õues oli külm, siis panid mehed selga neoonkollased joped, mis nad Eestist soodsalt, 12 eurot tükk, ostsid. Turvalisuse tagamiseks pandi pähe ka kiivrid, mis olid juba kaubikus olemas. Eesmärk oli osta tina, sest äkitselt olevat inglastel tekkinud mõte hakata tegelema keevitamisega, ei teagi, kas siis Eestis või Inglismaal. Kohalikele töölistele öeldi, et nad tagastavad tinajäätmed kindlasti paari päeva jooksul.

Autojuhi ütlustest aga selgus, et tegelikult oli eesmärk toimetada tinajäätmed varalise kasu saamise eesmärgil Saksamaale. 

Tinavargad, kes läksid Rootsi laevalt maha jalgsi, suundusid edasi Taani, kus panid 21-22. 01.2019toime samalaadsed vargused. Seetõttu anti Prantsusmaal kinni peetud inglane pärast   kriminaalmenetluse läbiviimist Eestis välja Taani Kuningriigile ning Taanis kinni peetud inglane anti pärast sealset kriminaalmenetluse läbiviimist välja Eestile. Menetlus ajal olid kaks inglast vahi all Pärnu arestimajas, kus pole eriti head tingimused. Üks neist inglastest teataski, et ta ei taha seal olla, sest talle ei meeldi see „hotell“. Paremat hotelli ei õnnestunud neil nautida ka Tallinna vanglas. Karistuseks said mõlemad tinavargad tingimisi vangistuse ja lisakaristusena saadeti nad Eestist välja, samuti said inglased kolme aasta pikkuse sissesõidukeelu Eesti Vabariiki.  

autor
Pille Juhkov

Pille Juhkov on Lääne ringkonnaprokuratuuri Pärnu osakonna abiprokurör, viimased viis aastat Pärnu alaealiste prokurör. Üldse on tal prokuratuuris tööstaaži tublisti üle 20 aasta. Väsimatu töö eest alaealiste, võrgustike ja lastega tegelevate asutustega tunnustas koduringkond teda 2018. aastal Aasta Prokuröri nominatsiooniga. Lisaks laste (ümber)kasvatamisele valvab Pille ka varavastaste kuritegude menetluste üle.