Jälitustoimingute kasutamine narkootiliste ainete käitlemisega seotud kuritegudes
Kui arvata, et narkokurjategija püüdmine tähendab kabinetivaikuses klapid peas kontoritoolil istumist ja tema jutu pealtkuulamist, siis ilmselgelt on selline pilt pärit n-ö eilsest päevast ja tänapäeval on tegelik elu teistsugune.
Narkootiliste ainete ebaseadusliku käitlemisega seotud kuritegude uurimisel on üks olulisim „relv“, mille seadusandja on ette näinud, jälitustegevus.
Tuleb tõdeda, et jälitustoiminguid ei kasutata kõikide narkootiliste ainete käitlemisega tegelevate isikute tegevuse uurimisel, kuid pikemat aega varjatult tegutsenud isikute ebaseadusliku tegevuse paljastamisel võib seda pidada üheks tõhusaimaks meetmeks. Seda kasutatakse siis, kui muud moodi enam ei saa. Nii palju, kui on vajalik, õigustatud, proportsionaalne, arvestades isikute toimepandavat tegu.
Selleks, et jõuda kurjategijate hierarhias nendeni, kes korraldavad narkootiliste ainete levitamist ja riisuvad ka koore ehk saavad kõige enam tulu kuritegude toimepanemisest, tuleb kasutada kõiki vajalikke ja seaduslikke võtteid, meetodeid, et nende tegevus paljastada ja nende süü tõendada kohtukõlbulikult. Olgu need siis jälituslikud meetmed, millele on ranged piirid seadnud Kriminaalmenetluse seadustik, või töö inimestega, andmetega, mille tähtust, olulisust ei saa kunagi alahinnata.
Üheks märkimisväärsemaks narkootiliste ainete käitlemise juhtumiks võib sel aastal pidada Viru ringkonnaprokuratuuris novembris kohtusse saadetud kriminaalasja, kus kahte inimest süüdistatakse suures koguses narkootilise aine ebaseaduslikus käitlemises. Läbiotsimise käigus leiti ühe süüdistatava valdusest ligi 120 000 MDMA ehk ecstasy tabletti, ligi kaks kilogrammi kristalset MDMA-d ja ligi 70 kilogrammi vedelat amfetamiini. Selline kogus võimaldanuks narkojoobe tekitamist enam kui poolele miljonile inimestele. Jälitustöö olulisust selle juhtumi lahendamisel on võimatu alahinnata ja ühes politseiga hoiti ära väga suure koguse narkootilise aine jõudmine tänavale. Halvemal juhul oleks sellise koguse tänavale jõudmisel tulnud ühel hetkel seista silmitsi mõne noore inimese surmaga või igaveseks rikutud tervisega.
Milline on eduka jälitustegevuse valem narkokuritegude uurimisel, selles kirjatükis avaldada ei saa. Seda tehes annaksime käest oma „relvad“, mis on selles võitluses riigi poolt kasutada antud. Politsei meetodid ja taktika on selline valdkond, mille paljastamine on lubamatu.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et mida organiseeritum on tegevus, seda läbimõeldum see enamasti ka on. Seetõttu on selliste isikute ebaseadusliku tegevuse kohta kohtukõlbulike tõendite kogumine tegevus, mis nõuab menetlejalt visadust, nutikust, järjepidevust, analüüsioskust. Samas tuleb tõdeda, et ka narkootiliste ainete ebaseadusliku käitlemisega tegelevad isikud on oma igapäevaelu kuritulu saamise eesmärgil keeruliseks elanud – jälitustegevus sunnib neid isikuid, kes ei soovi olla õiguskuulekad, pidevalt seljataha vaatama, läbi mõtlema oma käike, tegevusi.